Sponsored by "The English Riviera Wheel"                             
Home
Host Clubs
Entry Form
Results
News
Photo Gallery
Contact us
Our Partners
 2017 Tournament - Results 
Previous Years Winners

Results

Men's Pairs
Ladies Pairs
Open Singles
Men's Triples
Mixed Pairs
Results of the "Men's Triples Competition" will be updated regularly during the Tournament.

Quarter Finals
​4.15pm

MEN'S TRIPLES - FRIDAY 22nd
​1st Round - 9.30am

2nd Round
​1.00pm

SATURDAY 23rd
Semi-Finals
10.00am

​​Bricknell B/Mayer R/Demuth A  12
                         v                                       D1   
Binmore R/Woodward S/Walker M     19

Binmore R/Woodward S/Walker M  5 
                         v                                    D3       Lesley I/Down C/Hackett P       25                                

​​Lesley I/Down C/Hackett P          22
                         v                                       D2
Mann A/Howard S/ano                    13

​​ Lesley I/Down C/Hackett P       18
                         v                                        D5
Evans D/Kingdom D/Connellan J       15                           

​​Evans D/Kingdom D/Connellan J          22
                         v                                        D3
​Parry W/McCarthy D/Johnson M         ​8

​​Evans D/Kingdom D/Connellan J        19
                         v                                       D1
Sampson M/Murphy S/Catchpole        9                                     

​​Sampson M/Murphy S/Catchpole R     20
                         v                                       D4 
​Sanderson J/Hext R/Harris M        6

​​Lesley I/Down C/Hackett P            18
                       v                                            D2
​Butler S/Woodbridge M/Walker D       11                  

​​Williamson J/Creed P/Gale T       21
                         v                                       D5       
 Hamlyn N/Firth A/ano                     10

Williamson J/Creed P/Gale T   19
                        v                                     D4      Du Feu P/Black D/Le Monnier 15              

​​Du Feu P/Black D/Le Monnier G 23
                         v                                       D6
Banks R/Lane L/Barton C                16

​​Williamson J/Creed P/Gale T   9
                         v                                     D2
Butler S/Woodbridge M/Walker D 24                        

​​Butler S/Woodbridge M/Walker D  
                         v                                        A1  
W/D

​​​Butler S/Woodbridge M/Walker D 20                        v                               D5   Vinnicombe D/Gay G/Honeywell R  12                       


FINAL to be held 
at Kings BC
at 2.00pm
Sat 23rd June

​​Vinnicombe D/Gay G/Honeywell R      20
                         v                                         A2
Gibbs A/ano/ano                                   9

​​Moule R/Alders K/Collins J           26                           v                                           A3
​Barber K/Bartalis M/Scott R         2

​​Moule R/Alders K/Collins J       23
                         v                                   A2
Chudley P/Crane A/Chudley A11

​Chudley P/Crane A/Chudley A
                         v                                          A4
W/D               

Moule R/Alders K/Collins J     23
                         v                                      D4
Carmichael P/Martin P/Turner W  13                    

Carmichael P/Martin P/Turner W
                         v                                         A5
W/D

​​​Carmichael P/Martin P/Turner W    21
                         v                                    A3
Murgatroyd N/Previati U/Evans T   19

​​Edwards T/Fishlock J/Williams P           9
                         v                                          A6
Murgatroyd  N/Previati U/Evans T      27

​​​Moule R/Alders K/Collins J          17
                         v                                       D4         Price K/Jones B/Torode                  9                     

​​W/D
                         v                                          C2   
​Price K/Jones B/Torode

​​Price K/Jones B/Torode             21
                         v                                      D6     Evans J & M/ano                              9

​​Evans J & M /ano
                         v                                          C3
W/D

​​Price K/Jones B/Torode             20
                         v                                      D3
Blair R/Sheldon K/ano                 18              

​​Gagg M/Johnson P/Sleeman B     3
                         v                                          C4
Blair R/Sheldon K/ano                     28

​​Blair R/Sheldon K/ano                 19
                         v                                      D2
Thompson S & C/Salter T           16             

​​Routledge A & G/Gibbons J          16
                         v                                          C5    
Thompson S & C/Salter T               17


            2018    WINNERS


FINAL

​​Hackett P/Down C/ Lesley I                           12
                               v                                                   D3
 Collins J/Alders K/Moule R                            18    

Jim Collins, Keith Alders & Richard Moule
(Vines Park, Droitwich)
Please note that in the first round, should the TBC entries not materialise, the remaining games scheduled for "C" green may be tranferred to any rinks which may become on "A" or "D" greens.

Final to be played on    Rink 3 at Kings B.C.    at 2.00pm    on Saturday 23rd June
Top
www.englishriviera-tournament.com