Sponsored by "The English Riviera Wheel"
Home
Host Clubs
Entry Form
Results
News
Photo Gallery
Contact us
Our Partners
 2018 Tournament - Results 
Previous Years Winners

Results

Men's Pairs
Ladies Pairs
Open Singles
Men's Triples
Mixed Pairs
Results of the "Men's Pairs Competition" will be updated regularly during the Tournament.

​​MONDAY 18th
3rd Round
​9.15am


Quarter Finals
​12.45pm

2nd Round
​3.00pm

MEN'S PAIRS - SUNDAY 17th
at TORQUAY B.C. "A"
​1st Round - starting at 9.30am

Deakin D/Silman A                     13
                         v                                A1
Woodward S/Walker M           34

Walker M/Woodward S
                         v                               A4​ ​Evans  S/Lucas O                                                     

​​The English Riviera Wheel    MENS PAIRS
14

17

Heskins C/Roberts C                 15      
                         v                               A2
​Evans S/Lucas O                           21

​​Evans S/Lucas O                           12 
                         v                                 D1
​Haywood S/Lesley I                    20

Lesley I/Haywood S                   22       
                         v                                A3
​Coad N/Connellan J                  11

​​Haywood S/Lesley I​               22
                      v                                A2
Moule R/Banks R                            ​11                                                 

Moule R/Banks R                        19
                         v                               A4
​Honeywell R/O'Neill                 17

​Haywood S/Lesley  I                   20
                         v                                  A2 
Routledge G & A                         9                                          

Torode B/Coffield G
                         v                                A5
​Clarke S & S                                    w/d

​Torode B/Coffield G​​               32​​
                         v                                 A6
Matthews P/Gale T                ​         9

​​Torode B/Coffield G                     14
                         v                                  D2
 Routledge G & A                             20                                  

 (at VICTORIA B.C.   "C")

​​Clarke D/Kenneford G              13
                         v                                 C1
Thompson S/Salter T                  19

Salter T/Thompson​  S                  17
                          v                                  C4 
Routledge G & A                               18 

​​
Semi-Final will 
at Torquay B.C. 
on Monday 18th
at 4.15pm

Robinson D & C                              14
                         v                                 C2
Routledge G & A                             31

Bricknell B/Mayer R                    15
                         v                                 C3
Cannon T/Pearce M                     22

Pearce M/Cannon T​               13​​
                         v                                   C5        Leedham M/Barton C                  16

Leedham M & M
                         v                                 C4
​Walton G/Dunkley P               DNA                    

​Leedham M/Barton C                 8
                       ​v                                  D3
​Crane A/Chudley P                      28

(at KINGS  B.C.        "D" )

Chudley P/Crane A                       21
                         v                                   D1 
​Johnson R/Hubbard B                 18

Crane A/Chudley P​                 25​​
                        v                                  D5          Williamson J/Creed P                   16  

Crane A/Chudley P                    16       
                      v                                   A3
​Granger M/Whitlock R            19

Foster G & I                                       19
                         v                                   D2
Williamson J/Creed P                 21   

Carmichael P/Martin P              20
                         v                                   D3
​Du Feu P/Le Monnier G             22                    

​​Du Feu P/Le Monnier G               8
                         v                                 D2          Granger M/Whitlock R               29                  

Whitlock R/Granger M              16
                         v                                   D4
​Stapleton P/ano                             14

​Granger M/Whitlock R               18
​                       v                                  D4
Bartalis M/Barber K                      17

​​Barber K/Bartalis M                     29
                         v                                  D6
Sampson M/Murphy S                 23                                 

Due to an increased number of entries, the first round has had to be split into two sessions.

The FINAL will be played at TORQUAY B.C. on Tuesday 19th June starting at 2pm.

A CONSOLATION PAIRS COMPETITION, with a maximum of 16 entries, will be held for those who are eliminated in the SUNDAY ROUNDS of the main competition. Play will be on MONDAY with the final on TUESDAY. Players reaching the final of this and the main competition, who are scheduled to play in the Singles on Tuesday, will be relocated in the Wednesday section of the draw.
​Full details will be available at the start of the tournament.
Second half of Draw

MEN'S PAIRS-SUNDAY 17th
at TORQUAY B.C. "A"
1st Round ​Start 12 NOON


MONDAY 18th
3rd Round
​9.15am
2nd Round
​3.00pm
Quarter Finals
12.45pm

w/d replacement t.b.c
                         v                                   A1
​Collins J/Lane L

​​Collins J/Lane L                               24                               v                                  A3
 ​Townend P/Owen N                   17

Murgatroyd N/Previati U          11
                         v                                   A2
Owen N/Townend P                     25

Collins J/Lane L                               26
                           ​v                                A1
Firth A/Hamlyn N                          13

Evans D/Kingdom D                     23
                        v                                    A3
Woolner M/Payne K                     7

​Evans D/Kingdom D                    15
                         v                                  A5
Firth A/Hamlyn N                         16                                                                   

​Edwards T/Fishlock J                    9
                         v                                   A4
Hamlyn N/Firth A                           21

​Collins J/Lane L                               19
                            v                                A5
Bass M/Chestney J                       20

Gagg M/Johnson P                       8
                         v                                  A5 
Haywood L/Davies S                   23

Haywood L/Davies S                    24
                         v                                   A1
​Jones B/Price K                               12

​​
Semi-Final 
at Torquay B.C.
on Monday 18th
at 4.15pm

​(at VICTORIA B.C.  "C")
Davies S/Haywood L                    10
                             v                                A2
Bass M/Chestney J                        21

Thompson C/Dolmore C             10
                         v                                   C1       
Down C/Hopkins M                       22

Hopkins M/Down C                      12
                             v                                C3
​Bass M/Chestney J                        22

Chestney J/Bass M                        17
                         v                                   C2
Linn M/Mann A                                16       

Demuth A/Walls N                        21
                         v                                   C3 
Vinnicombe D/Gay G                   16                                 

Demuth A/Walls N                         20
                              v                               C2
​Gibbs A/Parry W                              8

Archer J/Barrett G                         15
                         v                                   C4
Gibbs A/Parry W                             22

Demuth A/Walls N                       12
​                               v                               A3
Hext R/Sanderson J                     18
​(at KINGS B.C.  "D")

Llimos R/Turner W                
                         v                                  D1
Alders K /Barton C                    W/D

Llimos R/Turner W                        17
                             v                                D4
Hext R/Sanderson J                       20

Sanderson J/Hext R                      26                              v                                 D2 
Binmore R/Harding M                  6

​Hext R/Sanderson J                     11   
                             v                                 A6
​Hackett P/Sanders G                  26

Butler S/Woodbridge M            25
                         v                                   D3 
​Walker D/Carroll M                     12                                                            

​Woodbridge M/Butler S             13
                          v                                   D1
McCarthy D/Johnson M             20 

James D & M                                     17
                         v                                  D4
Johnson M/McCarthy D            24 

McCarthy D/Johnson M             17
                               v                              A4
​Hackett P/Sanders G                     19
Sheldon K/Blair R                          10
                          v                                   D3
​Hackett P/Sanders G                   20
The FINAL will be played at TORQUAY B.C. on Tuesday 19th starting at 2pm.

A CONSOLATION PAIRS COMPETITION, with a maximum of 16 entries, will be held for those who are eliminated in the SUNDAY ROUNDS of the main competition. Play will be on MONDAY with the Final on TUESDAY. Players reaching the Final of this and the main competition, who are scheduled to play in the Singles on Tuesday, will be relocated in the Wednesday section of the draw.
Full details will be available at the start of the tournament

Monday 18thM
Semi-Finals at Torquay B.C.
​at 4.15pm

Tuesday 19th
FINAL at Torquay B.C.
at 2pm

2018  WINNERS

Granger M/Whitlock R            18
                         v                                   
Haywood  S/Lesley I                   11                                                        

Granger M/Whitlock R               13   
                             v                                  
Bass M/Chestney J                        18                               

Matt Bass & Jamie Chestney
(Kings B.C.)


Bass M/Chestney J                     23
                         v                                     
Hackett P/Sanders  G                12                                                            

CONSOLATION PAIRS COMPETITION WINNERS 2018
Richard Banks & Richard Moule
(Vines Park B.C.)
Top
www.englishriviera-tournament.com