Sponsored by "The English Riviera Wheel"
Home
Host Clubs
Entry Form
Results
News
Photo Gallery
Contact us
Our Partners
 2017 Tournament - Results 
Previous Years Winners

Results

Men's Pairs
Ladies Pairs
Open Singles 
Men's Triples
Mixed Pairs
Results of the "Open Singles Competition" will be updated regularly during the Tournament.

OPEN SINGLES
​TUESDAY 20th

1st Round
9.30am

2nd Round
11.45am

3rd Round
2.00pm

4th Round
4.15pm

 Stevens R v Cridland S ​      w/o  ​​

Cridland S v Kidd Z               6-21 

James D v Kidd Z                18-21

Kidds Z v Hmlyn N              21-11​

Ross C v Turner W      5-21​

Turner W v Hamlyn N       7-23​

Kidds Z v Firth A                 21-18​

Hamlyn N v Jones B           21-15 

Firth A v Pye J                          21-4

​​
The Quarter Finals
will be held at TorquayB.C. 
on Thursday 22nd June 
at 10.00am on
Rinks A1, A2, A5 & A6

Firth A v Atkinson K            21-14

Atkinson K v Whitlock R   21-18​

Kidd B v Parry W                 18-21  

Parry W v Ashton S             14-21​

Ashton S v Davis V              21-20 

Ashton S v Evans J                   4-20

Eskins G v Mason J             14-21          

Mason J v Evans J                6-21​

Evans J v Carmichael P     22-10 

Evans J v Tolchrd S             13-21 ​

Harris M v Walls N               10-22

Walls N v Lucas O                 17-21​

H/Anthony J v Lucas O  ​    14/21

Lucas O v Tolchard S            11-21

James M v Tolchard S            8-21 ​

Hackett P v Lock T                  21-8

​​Hackett P v Alders K           22-13

Alders K v Vinnicombe S   21-20 

Woodward S v Collins J         18-22                     

Hackett P v Binmore C     21-19​

​​Collins J v Haddock R           17-9  

Lock L v Haddock R              16-22                                      

​​
The Quarter Finals
will be held at TorquayB.C. 
on Thursday 22nd June 
at 10.00am on
Rinks A1, A2, A5 & A6

Collins J v Binmore C          18-21

Binmore C v McNeil P       21-20                                ​​

Binmore C v Torode B         18-8​

Torode B v Risdon S              21-11                             

Jones D v Denison D             4-21                             

Denison D v Johnson M      21-15

Cowling S v Johnson M        5-23                            

Denison D v Banks R           21-17

Banks R v Granger M             21-6

Denison D v Bricknell B    21-12

Lee B v Norwood J                 21-12                      ​

Lee B v Bricknell B               18-21

Barber K v Bricknell B         16-21

The Quarter Finals will be held at Torquay B.C. on Thursday 22nd June at 10.00am on rinks A1, A2, A5 & A6
The Semifinals at 12.30pm on Rinks A4 and A2. The Final at 3.00pm on Rink A3

POLITE NOTICE   -    All losers in this competition are expected to offer their services to mark games in future rounds

OPEN SINGLES
​WEDNESDAY 21st

1st Round
9.30am

2nd Round
11.45am

3rd Round
2.00pm

4th Round
4.15pm

McCarthy D v Vinnicombe D  21-8

McCarthy  D v Moule R    11-21                                                   

Thompson C v Moule R          2-21 

Moule R v Evans S                 21-16                                                     

Evans S v Gagg M                      21-4  

Evans S v Gibbs A                  21-12​  

Moule R v Blair R                    21-20                                                             

Gibbs A v Beardsley S           21-12

Woodward B v Thompson S 21-10

​​
The Quarter Finals
will be held at TorquayB.C. 
on Thursday 22nd June 
at 10.00am on
Rinks A1, A2, A5 & A6

Woodward B v Blair R          2-21                                                             

Blair R v Baker P                     21-9  ​  

Price K v Faulkner A             21-11 

Price K v Walton G                 9-21                                                             

Butler S v Walton G              15-21

Walton G v Roberts C          16-21                                                       

Harper D v Roberts C          17-22

Roberts C v Coad N              21-12                                                            

Coad N  ​                                         W/O

Roberts C v Honeywell R  19-21                                                             

Evans R v Hicks R                     21-7

Evans R v Goodwin H          13-21                                                   

Goodwin H v Williamson J   21-7

Goodwin H v Honeywell R 18-21                                                                

Hubbard B v Honeywell R  15-21            

Haywood L v Demuth A     21-17​ 

Haywood L v Down C           21-16                                                                  

Hadfield J v Down C             15-21

Lane L v Avent R                     21-14

Haywood L v Chestney J   21-14                                                              

Lane L v Chestney J                8-21                                                       

Stevens W v Chestney J     11-21

Chestney J v Archer J              D6                                                      

​​
The Quarter Finals
will be held at TorquayB.C. 
on Thursday 22nd June 
at 10.00am on
Rinks A1, A2, A5 & A6

Howard S v Archer J            17-21

Archer J v Mayall A               21-11                                                            

Mayall A v Lane C                       21-15  

Weemering M v Evans M    6-21

Evans M v Cannon T               8-21                                                            

Cannon T v Mayer R              21-7

Cannon T v Butcher J                D4                                              

Sheldon K R v Butcher J       4-22 

Butcher J v Bass M                 3-22                                                           

Bass M v Woodbridge M   21-14                     

Bass M v Full D                             D3  

Full D v Leyshon R                    21-19

The Quarter Finals will be held at Torquay B.C. on Thursday 22nd June at 10.00am on rinks A1, A2, A5 & A6
The Semifinals at 12.30pm on Rinks A4 and A2. The Final at 3.00pm on Rink A3

POLITE NOTICE   -    All losers in this competition are expected to offer their services to mark games in future rounds

Thursday 22nd June

Quarter Finals at 10.00am

Semi-Finals at 12.30pm

FINAL at 3.00pm

2017  WINNER

Kidd Z v Tolchard S               14-21                                                               

                                                              Tolchard S v Denison D        21-8  

Sam Tolchard
(Kings)

Hackett P v Denison D        15-21                                                                

Tolchard S v Honeywell R    21-7                                                                

Moule R v Honeywell R      14-21                                                                

Honeywell R v Haywood L 21-12                                                             

Haywood L v Bass M             21-9                                                      

Top
www.englishriviera-tournament.com