Sponsored by "The English Riviera Wheel"                             
Home
Host Clubs
Entry Form
Results
News
Photo Gallery
Contact us
Our Partners
 2017 Tournament - Results 
Previous Years Winners

Results

Men's Pairs
Ladies Pairs
Open Singles
Men's Triples
Mixed Pairs
Results of the "Men's Triples Competition" will be updated regularly during the Tournament.

Quarter Finals
​4.15pm

MEN'S TRIPLES - FRIDAY 23rd
​1st Round - 9.30am

2nd Round
​1.00pm

SATURDAY 24th
Semi-Finals
10.00am

​​Hamlyn N/Firth A/ano                      14 
                         v                                       
Whitlock R/ano/ano                           21

​​Whitlock R/ano/ano                      14
                         v
​Evans D/Goodwin H/Davies T  6                                       

​​Vinnicombe D/Lock T/Gay G        15
                         v                                       
Davies T/Goodwin H/ Evans D    16                                                

​​  Whitlock R/ano/ano                       11
                         v  
McCarthy D/Johnson M/Leyshon R  13                                

​​Faulkner A/Stevens R/Pearce J   15
                         v                                        
McCarthy D/Johnson M/Leyshon R      17

​​McCarthy D/Johnson M/Leyshon R   21 
                         v 
Mayall A/Chantrell C/Walker D15                                     

​​Daniels K/Hadfield J/Powell M    24 ​ 
                         v                                        
Mayall A/Chantrell C/Walker D  ​      13

​​McCarthy D/Johnson M/Letshon R  14​ 
                         v     
Moule R/Lane L/Collins J                  15                              

​​Sanderson J/Hext R/Harris M      17
                         v                                       
 Moule R/Lane L/Collins J               18

Moule R/Lane L/Collins J            23
                         v    
Barber K/Batalis M/Scott R        6                                   

​​Barber K/Bartalis M/Scott R         23  
                         v                                      
Walton G/ano/ano                               12

​​Moule R/Lane L/Collins J            28
                         v     
Carmichael P/Norwood J/Sampson 14                                 

​​Jones B/Torode B/Price K              13
                         v                                       
Blair R/Sheldon K/ano                      15

​​Blair R/Sheldon /ano                       8
                         v
Carmichael P/Norwood J/Sampson 16                                      


FINAL to be held 
at Kings BC
at 2.00pm
Sat 24th June

​​Carmichael P/Norwood J/Sampson      17
                         v                                      
Johnson P/Sleeman B/Gagg M     16

​​Bricknell B/Mayer R/Demuth A  16
                         v                                         
Murgatroyd N/Previati U/Ramsey I  ​   15

​​Bricknell B/Mayer R/Demuth A 12
                         v
Evans M/Evans J/Davies S             20                                     

​​Chudley P/Crane A/Chudley A     10
                         v                                        
Evans M/Evans J/Davies S              26                      

​​Evans M/Evans J/Davies S         12
                         v     
James B/Truscott P/Coad N      19                              

​​James B/Truscott P/Coad N           18
                         v                                       
Williamson J/Hawkins D/Creed P    15

​​James B/Truscott P/Coad N      22
                         v   
Honeywell R/Hirst A/ano           16                                   

​​Lesley I/Hackett P/Down C            18
                         v                                       
Honeywell R/Hirst A/ano                19

​​
                         v   
Thomson S & C/Salter T                22                                 

​​Turner B/Llimos R/Boyle I                 8
                         v                                        
Kidd B & Z/Stevens W                       26

​​Kidd B & Z/Stevens W                    6
                         v   
Thomson S & C/Salter T               22                                 

​​Thompson S & C/Salter T                19
                         v                                     
Howard S/ONeil A/Woodbridge 17  

​​Thomson S & C/Salter T              25
                         v          
Crispin T/Evans R/Aspinal H    23                            

​​Banks R/Lammas H/Lane L              6
                         v                                        
Bass M/Heard J/Tuckett D             22

​​Crispin T/Evans R/Aspinal H     26
                         v 
Baker P/Parkin A/Curnow J      17                               

​​Binmore R/Woodward S/ Mountford P16
                         v                                        
Baker P/Parkin A/Curnow J            21 


            2017    WINNERS


FINAL

​​Moule R/Alders K/Collins J                         16
                         v  
Thomson S & C/Salter T                                 23                                     

Tony Salter, Connor & Steve Thompson
​(Plymouth North Down)
Top
www.englishriviera-tournament.com