Sponsored by "The English Riviera Wheel"
Home
Host Clubs
Entry Form
Results
News
Photo Gallery
Contact us
Our Partners
 2017 Tournament - Results 
Previous Years Winners

Results

Men's Pairs
Ladies Pairs
Open Singles
Men's Triples
Mixed Pairs
Results of the "Men's Pairs Competition" will be updated regularly during the Tournament.


3rd Round
​4.15pm

2nd Round
​1.00pm

MEN'S PAIRS - SUNDAY 18th
at TORQUAY BC "A"
​1st Round - starting at 9.30am

MONDAY 19th
Quarter Finals
​9.15am

Roberts C/Eskins G                    16
                         v                                A1
Honeywell R/Hirst A                  20               

Honeywell R/Hirst A                  16
                         v                               A4
​Lucas O/Evans S                            18                                                           

Woodbridge M/ano                           2
                         v                               A2
Lucas O/Evans S                            18

Evans S/Lucas O                          23
                         v                                 A5
Daley P/Mayer R                          3                                   

Keedwell C/ano                          DNA
                         v                                A3
Haywood L/Davies S               W/O

​​Haywood  L/Davies S                 20
                      v                                A6 
​Daley P/Mayer R                           21                                                            

Crane A/Chudley P                      11
                         v                                A4
Daley P/Mayer R                           24

Evans S/Lucas O                          20
                         v                                  A1 
 Falkner C/Chestney J              13                                                    

Creed P/Walker D                       11
                         v                                A5
Falkner C/Chestney J                23

Falkner C/Chestney J                21
                         v                                 A2
Haywood S/Lesley I                      1                                         

​​Binmore R/Crispin T                      7
                         v                                 A6
Lesley I/Haywood S                ​      21

Falkner C/Chestney J                30
                         v                                  A3
Fielder A/ Carmichael P            7                                                              

​​
Semi-Final will 
at Torquay B.C. Rink A5
on Monday 19th
at 12.45pm

Carmichael P/Martin P             24
                         v                                A1
Archer J/Harper D                 ​      22

Mayall A/Chantrell C                 29
                         v                                A3
Baker P/Stapleton P                    12

Mayall A/Chantrell C                  7
                         v                                   A1 
Moule R/Lane L                              28                                 

Clarke S & S                                       15   
                         v                                 A5
Moule R/Lane L                          ​     30

(at VICTORIA  B.C.        "C" )

Moule R/Lane L                            21
                         v                                   A2
Foster I/Butcher J                       24                                       

Sanderson J/Hext R                   14
                         v                                  C1 
Demuth A/Walls N                     25

Demuth A/Walls N                      10
                        v                                  C4
Whitlock R/Weber J                   24                                                               

Previati U/Murgatroyd N        15
                         v                                   C2
Whitlock R/Weber                   ​   23

Weber J/Whitlock R                  22
                         v                                  C5
Foster I/Butcher J                       23                                    

Foster I/Butcher J                        23
                         v                                   C3
Walton G/Dunkley P                  14                               

​​Foster I/Butcher J                       17
                         v                                  C6
Vinnicombe D/Lock T               15                                              

Vinnicombe D/Lock T                25
                         v                                  C4
Kids B & Z                                         23

Banks R/Lammas H                    32
                         v                                  C5
Robinson D & C                          ​   12

​​Banks R/Lammas H                     21
                         v                                  C2 
James D & M                                   16   

James D & M                                   20
                         v                                  C6
Johnson P/Gagg M                    ​   17

​​Banks R/Lammas H                    21
                         v                                  C4
Thompson C/Salter T                15                                            

​​Thompson C/Salter T                18
                         v                                  C3
Barber K/ano                              ​    17

Banks R/Lammas H                    20
                         v                                   A4 
Pearce J/Faulkner A                  19                                            
​                                                              

(at KINGS  B.C.     "D" )

Howard S/Down C                      16
                         v                                   D1
McCarthy D/Johnson M         ​  19

​​McCarthy D/Johnson M           16
                         v                                  D4
Pearce J/Faulkner A                    24 ​

Hamlyn N/Firth A                        13
                         v                                   D2
Faulkner A/Pearce J                   20

Pearce J/Faulkner A                 25
                         v                                  A6
Haddock R/Cannon T                5                                                      

Cannon T/Haddock R              w/o
                         v                                   D3 
Downs P/Bishop M                   DNA

​​
Semi-Final 
at Torquay B.C.  Rink A2
on Monday 19th
at 12.45pm

Cannon T/Haddock R               24
                         v                                  D5 
Jones B/Torode B                       12                         

Jones B/Torode B                         21
                         v                                   D4 
Johnson R/ano                               20

  Parry W/Leyshon R                  16      
                        v                                   D5 ​
Alders K/Collins J                        22 

Alders K/Collins J                       11
                         v                                  D3 
ONeill A/Tolchard S                  30                                                              

ONeill A/Tolchard S                    27
                         v                                   D6       
Blair R/Sheldon K                     ​    6

ONeill A/Tolchard S                   23
                         v                                   A2 
Harris M/Woodward S             11                                                      

Woodward S/Harris M            17
                         v                                  D1 
Butler S/ano                                   16

ONeill A/Tolchard S                 18
                         v                                  A6 
Hackett P/Sanders G                16                               

Williamson J/Hawkins D          9
                         v                                  D6 
Sampson M/Fletcher B            23                

Sampson M/Fletcher B            17​ 
                         v                                   A4 
Hackett P/Sanders G                 21​                                                               

Beardsley S/Hall B                      11       
                          v                                 D2 
Hackett P/Sanders G​                 23             

A CONSOLATION PAIRS COMPETITION, with a maximum of 16 entries, will be held for those who are eliminated
in the FIRST ROUND of the main competition. Play will be on MONDAY with the final on Tuesday. Players reaching the final who are scheduled to play in the Singles on Tuesday will be relocated in the Wednesday Section of the draw.
Full Details will be available at the start of the tournament 


Monday 19th
Semi-Finals at Torquay B.C.
​at 12.45pm

Monday 19th
FINAL at Torquay B.C.
at 4.15pm

2017  WINNERS

Evans S/Lucas O                           16
                         v                                   
Foster I/Butcher                           13                                                              

Evans S/Lucas O                           9                         v                                  
O'Neill A/Tolchard S                 17                                                             

Adrian ONeill & Sam Tolchard
(Kings B.C.)

Banks R/Lammas H                     14
                         v                                    
O'Neill A/Tolchard S                   21                                                              

CONSOLATION PAIRS COMPETITION WINNERS 2017
Rob Honeywell & Alan Hirst
(Kings B.C.)

Top
www.englishriviera-tournament.com